Veľká láska je o veľkej láske

Autor: Iris Kopcsayová | 26.9.2016 o 23:14 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  55x

Túto recenziu som napísala pred vyhlásením výsledkov Anasoft litera 2016. Vznikla omylom, vďaka nedorozumeniu. Nikde nevyšla. Čo s ňou? Keď už som ju nechtiac napísala, odložím si ju sem. Veď recenzií nikdy nie je dosť.

O Ballovej Veľkej láske (KK Bagala) sa už popísalo skoro všetko: že kniha je aj nie je o veľkej láske, že je aj nie je románom, je aj nie je príbehom, a je veľmi smutná a veľmi veselá zároveň. To všetko platí. No azda najviac sa našpekulovalo o červenom obale a o názve.

Sám Balla sa vyjadril, že išlo o čosi ako marketingový ťah či mätúci prvok pre čitateľa. No mätúci len naoko, lebo – ako upozornil vo svojej recenzii v Romboide Zoltán Rédey – k takémuto prvoplánovému názvu by sa ozajstný „román o láske“  nikdy „neznížil“!

Budete sa usmievať

Vzhľadom na to, ako názov knihy púta pozornosť a nutká recenzentov rôzne ho interpretovať, možno usúdiť, že marketingový zámer sa podaril. Napokon - ako celá kniha.

No pridajme ešte jednu úvahu na tému názvu: hoci je jasné, že ide o hru, o „fór“ zo strany autora, názov je v skutočnosti až prvoplánovo transparentý. Veľká láska totiž je kniha o veľkej láske, aj keď sa v nej o láske veľmi nehovorí. Hlavný hrdina Andrič - úradník, spisovateľ, ktorý miluje Lauru - je síce plný melanchólie, ale kniha je predovšetkým neskutočne vtipná.

Niežeby Balla predtým nebol vtipný, ale teraz je vtipný viac. A hoci sa zdá, že sa to s písaním o láske veľmi nezlučuje, Balla dokazuje, že to nie je pravda. Pri tejto knihe možno nebudete vybuchovať od smiechu, ale nedokážete sa pri nej po celý čas od ucha k uchu neusmievať.

Frustrovaný a - napokon nešťastne sa vyvíjajúcim vzťahom umáraný - Andrič vám každou stránkou zlepší náladu. Ani na chvíľu nezapochybujete, že Lauru miluje, hoci to ani ako rozprávač, ani priamo Laure, nikdy nepovie. Balla akoby sa už v názve skryl za vtip, lebo by sa musel priznať, že si vybral tému natoľko vznešenú a patetickú, ako je láska.

Touto prózou sa Balla rozhodol pre čosi viac, ako iba pre hru so slovami, ktorá mu, inak, ide veľmi dobre. Rozhodol sa byť úprimný. Je menej surreálny, jeho príbeh stojí nohami viac na zemi, viac v realite, ako pri jeho predchádzajúcom písaní. 

Andrič je "viac Balla", ako jeho doterajšie hlavné postavy. Nielen preto, že naznačuje, že je tiež spisovateľ, a tiež pracuje na úrade. Ak bola predtým uňho osamelosť akousi pózou, aj keď literárne veľmi originálne spracovanou, tu je osamelosť nehraná, úprimná, priznaná – preto viacerí v súvislosti s Veľkou láskou hovoria o smútku.

Najmenej sa hanbil vyzlečený

Balla akoby sa tu stal viac prozaikom, viac zachytáva prózu života, prózu všedných dní. Menej si vymýšľa (aj keď trochu áno, čo je dobré, lebo to pridáva textu na literárnosti) a jeho próze to prospieva. Viet je málo, a tak čitateľ fajnšmeker pri čítaní prirodzene textom šetrí, odkladá si ho, prečíta každú vetu dvakrát, aby si ju vychutnal ako vzácnu čokoládu alebo malú porciu luxusného jedla, ktoré nechce rýchlo len tak zhltnúť.

Napriek tomu, že kniha obsahuje rôzne Andričove postrehy - na Ballu až nezvyčajne priamočiaro - aj k rôznym politickým témam, láska zostáva jej primárnou témou. Veľká láska je aj – ako to povedať, aby sme sa vyhli pátosu? – filozofickým či existenciálnym románom.

Vlastne nie - románom nie je, toto označenie odmieta aj sám autor. Andrič rád filozofuje o existencii – čo je zvláštne – so svojou potenciálnou svokrou. S ňou si v týchto otázkach veľmi dobre rozumie. A hoci sa s Laurou, mladou vitálnou ženou, stretávajú väčšinou po hoteloch vo Vysokých Tatrách, čo dáva ich láske nádych mileneckej romantickosti, Andrič vždy hovorí o Laure jedným dychom spolu s jej malou dcérkou, čo navodzuje dojem lásky manželskej.

Pritom aj vzťah k dcérke sa neskôr stáva kameňom úrazu, Laura sa domnieva, že Andrič žiaden nemá. Teda že jej dcérku nemá rád.

Balla sa touto prózou akoby viac obnažil. Veď aj Andrič sa tešil, že ho Laura zasa uvidí nahého. „Najmenej sa hanbil vyzlečený, lebo odhalené intímne časti odvádzali pozornosť od celkovej neforemnosti, spľasnutosti a ovisnutosti.

Najradšej by chodil takto aj do práce.“ Andrič až do konca o láske na plné ústa nehovorí. Hovorí len, že bol s Laurou „vo vzťahu“. „Tak píšu na facebooku: vo vzťahu. V oblaku vzťahu.“ Akoby to, čo Andrič nedokázal povedať Laure, povedal Balla knihou.

A ak už premárnil šancu povedať to Laure, využil aspoň veľkú lásku cynicky ako literárnu matériu. Presne tak, ako by to urobil Andrič, tiež spisovateľ a zapisovateľ všetkého, čo sa mu vidí literárne zaujímavé. Ballova kniha je teda vyznaním. Určite je to kniha o veľkej láske.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.


Už ste čítali?